Το διαστημόπλοιο JUICE βρίσκεται ήδη στην κορυφή του συστήματος πυραυλικής προώθησης Ariane 5 που θα το μεταφέρει στο διάστημα για το ταξίδι του στον πλανήτη Δία.
Σύμφωνα με τους τεχνικούς της ESA, αν η λειτουργία όλων των επιμέρους συστημάτων είναι η προβλεπόμενη, η εκτόξευση θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη 13/4 στις 14:15 CEST.
Το ΙΑΑΔΕΤ με τον Δημήτρη Τσιμπίδα από το Κέντρο Επισκεπτών Θησείου θα βρίσκεται στο κέντρο ελέγχου #ESOC της #ESA στο Darmstadt της Γερμανίας για να σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις της αποστολής.
![Ariane_12_04_2023](http://www.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2023/04/Ariane_12_04_2023.jpg)
![JUICE_13_04_2023](http://www.astro.noa.gr/wp-content/uploads/2023/04/JUICE_13_04_2023.jpg)
Στην εικόνα παρατίθενται τα βασικά χαρακτηριστικά της αποστολής JUICE.
Δείτε βίντεο για την αποστολή εδώ.
Το JUICE ξεκινάει το ταξίδι του για τον πλανήτη Δία. Δείτε την εκτόξευση εδώ.